Zpět na výpis článků

Opruzeniny u seniorů

13 března, 2019

Opruzeniny nejsou typické jen pro kojenecké období, ale můžeme se s nimi setkat v jakémkoli věku. Proto jsem se nyní zaměřila na seniory a ráda bych vám přiblížila důvody, proč je velmi důležité i ve vyšším věku věnovat velkou péči pokožce.

Stárnutí je proces, během kterého dochází v organismu k mnoha změnám. Tyto změny zasahují do všech systémů v těle. Zmíním pouze ty změny, které vedou k poškození pokožky.

  • Zhoršená hybnost celého těla, která postupně může vést ke ztrátě soběstačnosti a senior bývá odkázán na pomoc druhé osoby
  • Úbytek svalové hmoty a podkožního tuku, který při dlouhodobém sezení či ležení způsobuje, že je pokožka více stlačovaná mezi kost a podložku
  • Pokožka je dehydratovaná a ztrácí elasticitu, protože senioři mají snížený pocit žízně
  • Inkontinence moči a stolice je u seniorů častá, někdy si sám člověk neuvědomuje dané potíže

Takto stárnoucí, dehydratovaná, podrážděná a inkontinencí zatížená pokožka se snáze poškodí opruzeniny či otlaky a její hojení je náročné a zdlouhavé.

Opruzeniny u seniorů

Jak udržet zdravou a hydratovanou pokožku i ve vyšším věku?

Je to velmi jednoduché. Důležité je dbát o fyzickou a psychickou aktivitu člověka. Součástí je aktivní i pasivní cvičení, pravidelná změna polohy. Do jídelníčku více zapojovat bílkoviny, vitamíny a minerály. K dodržování dostatečného pitného režimu pomáhá rozmístění více sklenic vody po bytě.

Používat mýdla, která nevysušují a nedráždí pokožku, omývat se ve vlažné vodě a věnovat dostatečnou péči intimní hygieně. Pravidelně si vyměňovat inkontinentní kalhotky a používat ochranné krémy. Tady bych zmínila Zitenax krémpasta, který obsahuje minimum složek a právě jednou z nich je zinek, který má ochrannou a hojivou funkci. Přesně na jeho složení sedí rčení méně je někdy více ☺. K promazávání pokožky celého těla jsou vhodné hydratační a vyživující tělové přípravky.

Každý senior, či o něj pečující příbuzný, by měl mít na paměti, že prevence jakéhokoli poranění je mnohem jednodušší a levnější než samotná léčba.

Opruzeniny u seniorů

Zpět na výpis článků
nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
Všechna práva vyhrazena.

nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
All rights reserved.

Bottom footer