Zpět na výpis článků

Exotická dovolená s mimčem: Jak zvládnout průjem

28 června, 2019

Chystáte se s malým dítětem na dovolenou do exotických zemí? Pak se raději připravte na to, že váš drobek může dostat průjem. Sepsali jsme, co je dobré při takových potížích dělat.

S těmi nejmenšími raději do dálek nejezděte

Bohužel průjem nebývá u miminek nijak vzácný, ba spíše naopak. Jedním z nejčastějších důvodů řídké stolice bývá růst zoubků a pak právě cestování do exotických zemí. Pokud už jste nějakou tu vzdálenější destinaci navštívili, asi jste se těmto nepříjemnostem také nevyhnuli. Proto se logicky nedoporučuje cestovat s úplnými mrňousky, kteří jsou nezranitelnější a pro něž by i „banální“ průjem mohl znamenat velké problémy. Navíc věřte, že třeba půl ročnímu mimču bude stejně dobře u rybníka v Čechách, jako na pláži v Thajsku. Hlavně aby tam byla maminka. 🙂

Je potřeba hodně pít a často přebalovat

Pokud už s miminkem přece jen do exotiky odletíte a prcek průjem dostane, doporučujeme následující:

  1. Podávat hodně tekutin. Vždy sledujte, aby dítě hodně močilo. Ideální je, když je dítě ještě kojeno (a kojit můžete i v případě, že průjem máte také). Jestliže dítě pije umělé mléko, tak lékaři doporučují ho na 24 hodin nahradit rýžovým odvarem a přidávat ještě čaj. U větších dětí se mohou dávat příkrmy, ale místo mléčných kaší dávat rýžový nákyp. Na zastavení řídké stolice se osvědčila jídla s rýží, mrkví a bramborami. Z ovoce jsou vhodná jablka a banány.
  2. Velmi často přebalovat a ideálně nechat zadeček zcela holý. Nepoužívat vlhčené ubrousky, které mohou citlivou pokožku ještě více podráždit, ale jen omýt čistou vodou a nechat oschnout.
  3. Při průjmech se bohužel často objevují na zadečku bolestivé opruzeniny. Na jejich léčbu jsou nejvhodnější mastičky s oxidem zinečnatým, například krémpasta Zitenax. Jak napsala jedna z maminek, která Zitenax testovala, při průjmu zabral velmi dobře.
  4. Pokud průjem přetrvává, je velmi důležité poradit se s lékařem – a nejlépe ještě před odjezdem do zahraničí si nechat doporučit vhodné přípravky z lékárny. Jistota je jistota.
Zpět na výpis článků
nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
Všechna práva vyhrazena.

nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
All rights reserved.

Bottom footer