Zpět na výpis článků

8+6 rad, jak předejít vzniku opruzenin

23 května, 2019

Přinášíme seznam užitečných doporučení, která pomohou snížit riziko vzniku opruzenin a to nejen u dětí ale i u dospělých.

Prevence opruzenin u miminek

Zarudlá pokožka, někdy mokvající a občas i s puchýřky. Takový pohled zná asi každá máma. Je to tak – miminka se s opruzeniny potýkají nejčastěji. Podle statistik až 50 % dětí nosících pleny mívá během tohoto období nejméně jednou projevy plenkové dermatitidy. Co dělat, abyste začervenání zadečku u svého drobka předešli?

 1. V ideálním případě používejte bezplenkovou komunikační metodu.
 2. Příliš často nekoupejte (postačí dvakrát za týden).
 3. Po stolici místo otření čistícím ubrouskem raději omyjte trochou vody (bez použití mýdla) a jemně osušte nebo nechte oschnout.
 4. Používejte správnou velikost plenek a pravidelně je měňte.
 5. Nechejte mimčo často bez plínky „vyvětrat“, samozřejmě v teple a suchu.
 6. Nepoužívejte vlhčené ubrousky s obsahem alkoholu a parfemací.
 7. Oblékejte dítěti prodyšné oblečení a volte přiměřené množství vrstev, aby nedocházelo k nadměrnému pocení.
 8. Jakmile se objeví zarudnutí, ihned namažte mastičkou s obsahem hojivého oxidu zinečnatého, můžeme doporučit krémpastu Zitenax, stačí nanést slabá vrstvička.

Prevence opruzenin u dospělých

Také dospělí, ženy i muži, nejsou nepříjemnému svědivému začervenání pokožky ušetřeni. Stačí se hodně zpotit, mít neprodyšné oblečení a problém je tu. Opruzení tak bývá třeba u cyklistů, ale své o tom ví i senioři, kteří mívají častěji problém s inkontinencí. Nejčastěji se opruzeniny u dospělých vyskytují pod prsy, v rozkroku, v podpaží a na vnitřní straně stehen. Podobně jako u malých dětí se dá kožním nepříjemnostem preventivně bránit. Jak?

 1. Pravidelně se umývejte/sprchujte, zvláště v létě, ale s mýdlem to není potřeba přehánět.
 2. Mějte na sobě prodyšné oblečení a v takovém množství, abyste se nadměrně nepotili, v případě velkých fyzických aktivit je dobré mít oblečení na převlečení.
 3. Pokud se potýkáte s inkontinencí, dbejte na pravidelnou výměnu inkontinentního prádla.
 4. Jezte pestrá zdravá jídla a dostatečně pijte – obézní lidé mívají s opruzeninami častěji problémy, takže když se vám podaří nějaké to kilo shodit, bude to jen k dobru.
 5. Pokud máte nadváhu a s opruzeninami často bojujete, dejte si do míst, mezi vrstvy kůže, které se nejvíce třou, tzv. záložku – gázu posypanou vysušujícím zásypem.
 6. Když už se začervenalé místo objeví, namažte slabou vrstvou krému, opět můžeme doporučit Zitenax.
Zpět na výpis článků
nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
Všechna práva vyhrazena.

nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
All rights reserved.

Bottom footer