Zpět na výpis článků

Nejčastější otázky ohledně opruzenin

26 července, 2018

Jak vůbec vznikají opruzeniny? Kamila, Brno

Z neporušené kůže se kontaktem se stolicí, močí a vlhkostí stává pokožka drážděná. Když se přidá zvýšené tření (pohybem v pleně), vyšší teplota (v létě, či naopak v zimě pod vrstvami oblečení), a v neposlední řadě pomnožení mikrobů, vznikne opruzení pokožky – v pediatrii odborně nazývané plenková dermatitida.

Kde všude na těle se mohou opruzeniny vyskytnout? Pavlína K., Kostelec nad Orlicí

Nejen v plenkové oblasti genitálií, zadečku a třísel, ale i v podkoleních či loketních jamkách, v podpaží, u žen v oblasti pod prsy, a u kojenců rovněž na krku. Všeobecně v oblastech, kde je zvýšená kožní zapářka – tedy kde je kůže vystavena zvýšené hydrataci.

Jak celkově bojovat s opruzeninami? Radana, Telč

Podle aktuálních lékařských postupů je hlavní zásadou včasná aplikace vhodných přípravků krémů-krémpasty, výhodně s obsahem Zinku, vitamínu B5 či rybího tuku, u těžších případů obsahujících antimikrobní složku. Neméně důležité je dodržování režimových opatření.

Jak velké množství nanášet na opruzeniny? Alena, Jičín

Není žádoucí vytvořit na pokožce silnou vrstvu, kůže by tak nemohla volně dýchat. Zitenax® obvykle stačí nanést ve velmi malém množství, řekněme velikosti hrášku na celou plochu zadečku kojence. Důležité je jemným rozetřením vytvořit na pokožce mikro-ochrannou vrstvu. Poté, jen pečlivým pohledem na aplikovanou oblast bychom měli poznat, že na ní „něco je“.

Co kromě aplikace přípravků proti opruzeninám dělat? Markéta S., Praha 1

Častěji měnit pleny (u kojenců i 12x denně!), výměnu provádět co nejdříve po defekaci/močení, pokožku jemně očistit vlažnou vodou a osušit přiložením ručníku, nepoužívat klasická mýdla a zejména „nechat pokožku déle dýchat“ bez překrytí plenou.

Jak často dítě přebalovat, když má dítě opruzeniny? Bára, Rajhrad

Kojence i 12x za den, starší batolata 7x za den - pokud možno vždy ihned po defekaci/močení. Velmi vhodné je pokožku po opláchnutí a osušení nechat nějakou dobu dýchat bez zakrytí plenou.

Je Zitenax® skutečně český produkt? Vyrábí se u nás v republice? Vladimíra O., Hradec Králové

Ano, Zitenax® je od základů český přípravek. Vývoj probíhal zhruba 3 roky ve spolupráci s českými a moravskými odborníky na farmaceutickou technologii, dětskou dermatologii a pediatrii. Výrobcem je česká společnost a výrobní závod, který Zitenax vyrábí v nejvyšší lékárenské kvalitě, je rovněž v Čechách.

Je vhodný Zitenax i pro dospělé? Lucie, Jáchymov

Ano, Zitenax nerozlišuje mezi pokožkou miminka, teenagera, dospělého či seniora. Je vhodný všude tam, kde se vyskytne opruzená pokožka. Na kosmetické přípravky pro děti se logicky kladou nejvyšší nároky z pohledu bezproblémové snášenlivosti pokožkou. Zitenax je Státním zdravotním ústavem ČR zhodnocen jako naprosto bezpečný pro děti od narození. Pro dospělé je tedy vhodný rovněž.

Zitenax opruzeniny

Co si myslíte o používání vlhčených ubrousků, když má dítě zrovna opruzenou pokožku? Martina, Děčín

Vlhčené ubrousky jsou maminkám určitě užitečným pomocníkem, v případě opruzené pokožky bychom je však měli použít jen v nutných situacích a vybírat striktně pouze takové, co neobsahují ani alkohol ani parfémy. Pokud je to možné, opruzenou pokožku čistit opláchnutím pod vlažnou vodou a jemným osušením.

Co když má dítě atopický ekzém, můžu i tak používat Zitenax? Klára M., Stárkov

Zitenax® využívají lékaři rovněž v péči o atopickou pokožku, záleží však na konkrétním případu. Atopická dermatitida a její léčba patří do rukou pediatrů a dětských dermatologů. Zitenax krémpasta nemá žádné omezení pro použití, nicméně doporučujeme ve složitějších případech konzultovat vhodnost s Vaším lékařem.

Zitenax opruzeniny

 

Na Vaše otázky za Zitenax® rád odpoví Mgr. Marek Hochmann (lékárník a marketér značky Zitenax®)

Zpět na výpis článků
nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
Všechna práva vyhrazena.

nextforce-logo

© NextForce a.s. 2021 - 2023
All rights reserved.

Bottom footer